Smrtolka - Vítání jara

Smrtolka, nebo také Mařena, Morana, Smrtholka, či Smrtka. Taková jména nese v lidové tradici figurína, která je symbolem zimy. Skautky z našeho střediska se rozhodly s touto prastarou tradici začít i v Jevišovicích.

Vynášení Morany na Smrtnou neděli, která letos připadla na 26. března 2023, je prastarý očistný rituál. Morana je symbolem nejen zimy, ale také nemoci, smrti, dlouhých tmavých nocí a vůbec všeho, co lidem škodí

Vynášení Smrtolky bylo od pradávna výhradně dívčím obyčejem a mělo společenský charakter obchůzek, při nichž byly jejich účastnice odměňovány. Jako figurína smrti se používala buď větší panenka (hračka), nebo figurka splétaná ze starých větví, ze slámy, roští a staré uschlé trávy.

Dívky, které se letos pod záštitou našeho střediska zapojily do zavedení nové tradice, zbavily vynesením Smrtolky naší obec všeho zlého, definitivně se rozloučily se zimou a přivítaly jaro 🌷Za to na ně čekalo občerstvení a herní odpoledne v budově Komenia.